Patentle Türkiye 1. Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması

Lise öğrencilerimizin teknolojik gelişimin en önemli araçlarından biri olan patent konusunda farkındalıklarını artırmak, patent araştırması ve patent/faydalı model başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen Patentle Türkiye - I. Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması başvuruları, 28 Şubat 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bağlı kuruluşu Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından düzenlenen “Patentle Türkiye - 1. Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması”na, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren okul ve kurumlarda lise düzeyinde öğrenim gören öğrenciler 28 Şubat 2021 tarihine kadar ücretsiz ve online olarak başvurabilecekler..

Daha önce iki kez üniversitelere yönelik düzenlenen Patentle Türkiye Yarışması, bu yıl ilk kez lise öğrencilerine düzenleniyor..

Öğrenciler yarışmaya TÜRKPATENT’in elektronik başvuru sistemi (EPATS) üzerinden (epats.turkpatent.gov.tr) online patent ve faydalı model başvurusu yaparak ücretsiz olarak katılım sağlayabilecekler.

Yarışmaya, öğrenciler, bağımsız bir şekilde ya da grup halinde katılabilecekleri gibi en az bir öğrencinin başvuru sahibi olarak eklenmesi şartıyla öğretmenleriyle birlikte de katılım sağlayabilecekler.

Yarışma kapsamında alınan başvurular, TÜRKPATENT tarafından oluşturulacak jüri tarafından başvuru unsurlarının hazırlanışı, teknik çözüm getirilen problemin tanımlanması, teknik çözümün uygulanmasını sağlayacak yeterlilikte anlatımı, koruma kapsamının belirlenmesi, istemlerin yazımı, tekniğin bilinen durumuna göre buluşun yenilik seviyesi, teknik etki, sanayiye uygulanabilirlik, ticarileşme potansiyeli kriterlerine göre değerlendirmeye tabi tutulacak ve yarışmada dereceye giren adaylara aşağıda yer alan ödüller verilecektir.

 Ödüller:

  • Birinciye 20.000 TL
  • İkinciye 15.000 TL
  • Üçüncüye 10.000 TL
  • Dördüncü ve beşinciye 5.000 TL
  • 6'ncı ile 10'uncu arasındakiler 4.000 TL
  • 11'inci ile 20'nci arasındakiler -3.000 TL
  • 21'inci ile 30'unculuk arasındakilere 2.000 TL para ödülü verilecektir.

 

 www.patentleturkiye.gov.tr